Mi a stressz?
A stressz eredetileg a szervezet az őt ért ingerekre adott válaszát jelenti. Mára ez a fogalom megváltozott. Ma mindenre azt mondjuk, stresszes vagyok, bestresszeltem tőle.
Jelenleg a folyamatosan fennálló szorongásra, a negatív érzelmekre, a tartós szomorúságra és tehetetlenségre is ezt a kifejezést használjuk.
A hosszú időn keresztül fennálló stressz és stresszhelyzet a szervezetben az energiák elakadását okozza, ezzel akár komoly egészségkárosodást is eredményezhet.
Mi okozhat stresszt?
Sok esemény okozhat stresszt. Van ami tömegesen érinti az embereket, ilyenek a katasztrófák, háborúk. De ide sorolom a felgyorsult életvitellel kapcsolatos mindennapi eseményeket is.
Okozhatnak stresszt az életünkben történt nagyobb változások, fordulópontok is, ilyen lehet a költözés, álláskeresés, állás változtatás, házasság, gyermekáldás.
Okozhatunk mi magunknak is stresszt a saját magunkkal támasztott elvárásokkal, célkitűzésekkel. Vagy, hogy másoknak, mások elvárásainak akarunk megfelelni. Illetve, ha mi támasztunk másokkal kapcsolatban elvárásokat az lehet nekünk is stressz, meg persze a másik embernek is.
Lehet stressz forrása az is, hogy a környezetünk hogy reagál ránk, milyen visszajelzéseket kapunk. Nem értenek meg minket vagy nem fogadják el a döntéseinket.
De hogyan is hat ránk mindez?
Amíg a stresszt okozó tényezők folyamatosan velünk vannak, addig hatással vannak a szervezetre.
A megoldatlan stresszek leképeződnek a testben és folyamatosan jelen vannak a döntéseinkben az életben. Ez csökkent teljesítő-képességhez vezet, tartósabban pedig betegségek okozója lehet.
Amikor az adott helyzet, ami stresszt okoz bekövetkezik, akkor az agy azonnal stressz-hormonokat bocsát ki, amik a véráramba kerülnek. Ezek a hormonok a véredény rendszer külső hajszálereit összehúzódásra késztetik, a vérellátás nagy részét a mellkashoz és a nagy izmokhoz irányítva.
Az agyban lejátszódó folyamat pedig a következő. A külső kapillárisok összehúzódnak az agynak azon részei felé ami a fizikai túlélésért felelős.
Mit érzünk mi ebből? Dermetséget, tiszta gondolkodásra való hajlam elvesztését. Csökkent tudatosságot, döntésképtelenséget, tehetetlenséget. Ezután feszültséget, agressziót, dühöt.
Ha pedig tartósan fennáll:
- állandósul az idegeskedés
- türelmetlenek leszünk szinte minden szituációban
- ingerültek leszünk
- negatívan látjuk a jövőnket és minden élethelyzetünket
- immunrendszerünk lecsökken
- fogékonyabbak leszünk a betegségekre
- fizikai tünetek jelenhetnek meg (felsőlégúti megbetegedések, hajhullás, fertőzések)
- szélsőséges esetekben tartós depresszió, fásultság, életuntság, szorongás
*.* Eszter
Érzelmi stresszoldással segítek a stressz lelki okainak feltárásában és feloldásában. Keress meg, ha változtatnál az életeden és kész vagy a változásra! Írj nekem a boldogsagiranytu@gmail.com címre, vagy jelentkezz be a +36 20 556-8961 telefonszámon! Eszter
2 Responses