Mi a pánik?
A pánik kétségbeesett rémület, amiben a menekülési kényszer felülbírálja a józan észt. A pánik gyakran bekövetkezik katasztrófahelyzetek során és a hatása alá került személyek saját testi épségüket is veszélyeztetik.
Mikor beszélünk pánikbetegségről?
Pánikbetegségről akkor beszélünk, ha a személyre gyakran tör rá pánikroham, előre retteg egy újabb roham bekövetkeztétől, kerüli az olyan helyzeteket és helyeket, ahol rohama lehet, a pánikrohamtól való rettegése a mindennapi életét befolyásolja, romlik miatta az életminősége, bezárkózik az otthonába, kerüli a társasági életet.
A rohamok gyakorisága és súlyossága változó lehet.
Pánikroham
Akkor beszélhetünk pánikrohamról, ha a személy hirtelen, váratlan és irányíthatatlan (kontroll elvesztése) pánikérzéstől szenved.
A pánikroham előzetes tünetei
- nagyon erős, felgyorsult szívverés
- légszomj
- izzadás
- remegés vagy vacogás
- fulladás érzés
- szédülés, forgó jellegű szédülés
- mellkasi fájdalom, vagy szorítás
- félelem
- zsibbadás
- hidegrázás vagy hőhullámok
Mi a háttérben álló félelem?
A pánikrohamot valamilyen stresszhatás váltja ki. A stressz hatására a szívverés felgyorsul, a légzés szapora lesz, a pupilla kitágul. A szervezet felkészül az “üss vagy fuss” állapotra. Ezzel párhuzamosan lekapcsol minden olyan szerv és szervrendszer ami nem feltétlenül szükséges a védekezéshez vagy a meneküléshez. Vagyis biztos, hogy nem ilyenkor fogunk kipróbálni új, kreatív megoldásokat. Lekapcsol a kreativitásért felelős agyfélteke. Ha sokáig vagyunk ebben az állapotban akkor a szervezetünk állandóan csak a túlélésért küzd.
Mi idézi elő a pánikrohamot?
- Azt mondják, a pánikbetegség öröklődhet családon belül. A hajlam öröklődhet, de azt gondolom, sokkal inkább az a gondolkodásbeli és viselkedési minta örökölhető ami a végén oda vezet, hogy az illetőnek pánikbetegsége lesz.
- Lehet az ok mögött meghúzódva egy másik betegségnek a szövődménye, vagy valamilyen hiánybetegség.
- Ha valaki hiper érzékeny, zavarják a hangos zajok, a tömeg, bizonyos tárgyak. Fél a magasságtól, fél a tömegtől, sötétségtől és igyekszik ezeket a helyzeteket elkerülni akkor folyamatosan attól retteg, hogy ne kerüljön bele a számára félelmetes szituációba.
- Egy szerettünk halála is kiválthat pánikrohamot.
- Stimuláló szerek használata: nikotin, kábítószer, alkohol.
- Az aktivitás hiány, a bezárt életmód, a teljesítménykényszer, az ingerszegény környezet mind előidézhetik a pánikrohamot.
Eszter
Érzelmi stresszoldással segítek a stressz lelki okainak feltárásában és feloldásában. Keress meg, ha változtatnál az életeden és kész vagy a változásra! Írj nekem a boldogsagiranytu@gmail.com címre, vagy jelentkezz be a +36 20 556-8961 telefonszámon! Eszter